Yaşam

Tarihi eser operasyonu: Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden çalınan 3 kitap bulundu

İstanbul’un Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu ve Küçükçekmece ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda, aralarında Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden çalınan kitaplar, el yazması ve imzalı kartpostallar, madeni para ve Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi’ye ait çeşitli objelerin de bulunduğu 773 tarihi eser bulundu.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Darülfünun Kütüphanesi, Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden kaybolan kitaplarla damgalandı. Abdülhamid Han’ın oğlu Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi’nin el yazısı ve imzalı kartpostallarının ardından İstanbul Kaçakçılık Kabahatleri Gayret grupları, el yazmasını saklayan zanlıların peşine düştü.

Anka’nın haberine göre, 27 Şubat ve 1 Mart’ta yapılan saha ve istihbarat çalışmalarının ardından Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu ve Küçükçekmece ilçelerindeki adreslerde Osmanlı, Yunan, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler bulundu. Belirlenen adreslere yapılan operasyonlarda 5 zanlı gözaltına alındı.

Zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda, II. Abdülhamid Han oğlu Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi hakkında 51 adet el yazması ve imzalı kartpostal, Darülfünun Kütüphanesi tarafından damgalanmış ve Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden çalınan 3 adet kitap, 81 adet muhtelif şekil ve büyüklükte yüzük, 257 adet 19. yüzyıla ait noter belgesi, 327 adet toplam 773 adet tarihi eser olduğu düşünülen parçalar/nesneler ve 54 sikke bulundu.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 5 zanlı sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Tarihi eser kaçakçıları hakkında ‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet’ suçlarından soruşturma başlatıldığı belirtildi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haber-espiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu