Haber

İsrail hükümeti Moritanya, Somali, Nijer ve Endonezya ile ilişkileri normalleştirmeye çalışıyor

İsrail hükümetinin Moritanya, Somali, Nijer ve Endonezya ile ilişkileri normalleştirmek için harekete geçtiği belirtildi.

Israel Today gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in söz konusu ülkelerle ilişkileri normalleştirmeye çalıştığı bildirildi.

İsrail ile Moritanya arasında 1999 yılında diplomatik ilişkilerin kurulduğu ve bunun 2008 yılında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle kesintiye uğradığı hatırlatılan raporda, bu ülke ile müzakerelerin “ilerleme aşamasında” olduğu kaydedildi.

Somali ile ilgili olarak, “İsrail, Kızıldeniz girişinde Aden Körfezi ile Hint Okyanusu arasındaki stratejik konumunu dikkate alarak (Somali ile) diplomatik ilişkiler kurmak istiyor.” ifadeler yer aldı.

İsrail’in “dünyadaki önemli uranyum hammadde kaynaklarına ev sahipliği yapan Nijer ile ilişkileri normalleştirme niyetinde olduğu” belirtilen haberde, uluslararası kamuoyunda “İsrail aleyhine oy kullanacak ülke sayısının azaltılması” olarak değerlendirildi. Nijer ile kurulacak ilişkiler sayesinde arena.

Raporda ayrıca, “Cohen, dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesi Endonezya ile ilişkileri normalleştirmeye çalışıyor” denildi. Tel Aviv’in Cakarta ile diplomatik ilişki kurmaya çalıştığı vurgulandı.

ABD’nin arabuluculuğunda İsrail ile Lübnan arasındaki deniz sınırının belirlenmesine yönelik çalışmaların sürdüğü aktarılan haberde, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da “arka planda çaba sarf ettiği” belirtiliyor.

Moritanya, Somali, Nijer ve Endonezya haberle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

korkutelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu